Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Sign In

Athletic Banquet Winners!

Wednesday, June 24, 2020
Wednesday, June 24, 2020
213
Wednesday, June 24, 2020

Congratulations Thunderbirds on a fantastic athletic 2019-2020 Season.  While this year may have been cut short, there was no shortage of highlights and SCAA banners...not to forget some memorable OFSAA races and a Silver Medal in Swimming.  Congratulations to all award winners.  Stay active and see you on the field/court/pool/pitch/trail/course and ice in September. GO THUNDERBIRDS!


SPORT AWARD WINNERS

Alpine Skiing MVP: Laura Steiner

Jr. Girls Basketball MVP: Jaylon Thompson

Sr. Girls Basketball MVP: Hailey Ellis

Jr. Boys Basketball MVP: Spencer Corston & Jaiden Beemer

Jr. Boys Basketball 2nd Team MVP: Mason Ventura

Sr. Boys Basketball MVP: Simon Loft, Wyatt Thompson & John Snake

Brent Parson's Memorial Basketball: Aiden Hoffman

Cross Country Female MVP: Brooklyn Chasse

Cross Country Male MVP: Jack Ormsby

Jana Miller Award Cross Country: Delaney Wellman & Emma Hoffman

Girls Curling MVP: Lucy McNiven

Boys Curling MVP: Travis Shirley

Girls Curling MIP (Most Improved): Alanna Brooks

Jr. Flag football Offence MVP: Ashley McConnell & Defence MVP: Ella Rae

Sr. Flag football Offence MVP: Logan Ross & Defence MVP: Allisa Nicholson

Jill Pitkin Award Flag Football: Elizabeth Silk

Girls Hockey MVP: Cara Scott

Boys Hockey Rookie of the year: Brick Wolfe

Boys Hockey MVP: Colton Cunnington

Nordic MVP: Anna Irwin

Sr. Boys Soccer MVP: Griffin Ball

Dan Kirk Memorial Soccer: Alex Woodhouse

Swimming female MVP: Blythe Wieclawek

Swimming male MVP: Alex Woodhouse

Brianna Salmon Award Swimming: Lilly Bolger

Jr. Girls Volleyball MVP: Sarinna Foy

Sr. Girls Volleyball MVP: Jaime Couvrette

Jr. Boys Volleyball MVP: Spencer Corston & Nolan Ness-Thomas

Sr. Boys Volleyball MVP: John Snake

Mike Todd Memorial Volleyball: Nikki-Lynne Clarke

Wrestling MVP: Emma Kitchen

 

MAJOR AWARD WINNERS

Jr. Female Award: Anna Irwin & Blythe Wieclawek
Jr. Boys Award: Jack Ormsby
Sr. Female Award: Jaime Couvrette & Logan Ross
Sr. Male Award: John Snake
Athletic Scholar: Fionna Launchbury
Coaches Award: Cara Scott


School News